Postanowiłem zebrać różne myśli pastorów małych i dużych miast. Jest to również moje doświadczenie funkcjonowania w kościele w dużym mieście w Częstochowie oraz bycia pastorem w małym mieście jakim jest Olesno (9,5 tys mieszkańców). W moich punktach jest wiele uogólnień i z pewnością, mogę się mylić w niektórych kwestiach.


Obszary Duże miasta Małe miasta
1. Rodzaj przywództwa Zazwyczaj są to liderzy o dużym potencjale, dużej pojemności i dużej charyzmie. Często cały kościół jest budowany w oparciu o jedną osobę. Zazwyczaj są to liderzy o mniejszym potencjale, mniejszej pojemności i średniej charyzmie.

Często praca zespołowa jest kluczowa.

2. Wizja Często duża wizja mająca na celu budowanie kościoła w rożnym lokalizacjach w jednym mieście. Często wizja skupiona na tym aby budować kościół mający wpływ na dane miasto w jednej lokalizacji.
3. Misja Zdobywanie ludzi dla Chrystusa poprzez duże wydarzenia i nabożeństwa wysokiej jakości oraz atrakcyjności. Zdobywanie ludzi dla Chrystusa odbywa się przez wiele rożnego rodzaju działań. Działania społeczne, charytatywne. Zakotwiczenie się w danym mieście jako organizacja która pomaga ludziom.
4. Filozofia służby Dominuje tzw „attractional model” gdzie wysoka jakość i atrakcyjność kościoła ma olbrzymie znaczenie. Rzadko pojawia się bardzo wysoka jakość ale raczej kościół odzwierciedla kulturę miasta gdzie się znajduje.
5. Wzrost kościoła Mieszanka nowych ludzi zdobytych przez kościół, adopcja ludzi z małych miast, np. studenci, chrześcijan z innych kościołów. Plusem jest duża populacja. Około 90% wzrostu kościoła stanowią ludzie zdobyci przez dany kościół. Nie ma migracji.

Minusem jest mała populacja.

6. Wpływ Trudno wywrzeć widzialny wpływ na duże miasto. Łatwo wywrzeć widzialny wpływ w danej społeczności.
7. Wspólnotowość Duże miasta to duże wyzwania w kontekście relacji. Komunikacja zabiera czas, życie jest bardziej intensywne, Małe miasta to szybka komunikacja oraz życie jest mniej intensywne.
8. Kaznodziejstwo Wymagany duży poziom zdolności komunikacji i oryginalności. Wymagana przyzwoita umiejętność komunikacji. Czasami kazania są pożyczane.
9. Pomnożenie Duże kościoły często pomnażają się poprzez campusy co ciagle jest jednym kościołem. Pomnożenie to zalodzenie kolejnych kościołów które mają swoją niezależność.
10. Niebezpieczeństwa Mentalność księstwa a nie królestwa. Mentalność nic nie znaczącej szarańczy, która nie ma znaczenia.

Zapisz się do Newslettera

[contact-form-7 id=”955″ /]

(Dane przechowywane zgodnie z polityką RODO)